صفحه اصلی / تجهیزات پزشکی / اخبار / وزارت بهداشت در مورد وضعیت بهداشتی و درمانی مناطق محروم کشور حساسیت زیادی دارد

وزارت بهداشت در مورد وضعیت بهداشتی و درمانی مناطق محروم کشور حساسیت زیادی دارد

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: بعد از اجرای طرح تحول سلامت، اقدامات بسیار زیادی در حوزه سلامت و افزایش شاخص های سلامتی در استان سیستان و بلوچستان انجام شده و درحال حاضر این استان از لحاظ طرح های عمرانی در حوزه بهداشت و درمان کمبودی ندارد. 

دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی در پاسخ به موضوع ابتلای ٧٨ نفر به إیدز در روستایی در چابهار گفت: اینکه گفته شده، در یک روستا در منطقه چابهار ٧٨ نَفَر به ایدز مبتلا شده اند، از ریشه صحیح نیست.

وی با بیان اینکه این منطقه فقط یک روستا نیست، بلکه یک منطقه روستایی وسیع مرزی و پرخطر است و ١٨ هزار نفر جمعیت دارد، افزود: در این منطقه، افراد زیادی از کشورهای همسایه مهاجرت می کنند و برای کار و اشتغال مدت طولانی در منطقه ماندگار می شوند، از طرفی شیوع اعتیاد از نوع تزریقی نیز در آن مناطق رواج بیشتری دارد.

دکتر حریرچی یادآور شد: در استان سیستان و بلوچستان شیوع بیماری های عفونی و ایدز از آمار متوسط کشوری بیشتر است اما به این معنا نیست که در تمام استان های جنوبی شیوع این بیماری ها زیاد است.

وی با تاکید براینکه تمام بیماران مبتلا به HIV مثبت شناسایی شده اند و تحت درمان رایگان قرار دارند، ادامه داد: وزارت بهداشت در مورد مناطق محروم کشور حساسیت زیادی دارد و نباید در مورد این مناطق خبری به دروغ رواج پیدا کند، چراکه بعد از اجرای طرح تحول سلامت، اقدامات بسیار زیادی در حوزه سلامت و افزایش شاخص های سلامتی در این مناطق انجام شده و درحال حاضر استان سیستان و بلوچستان از لحاظ طرح های عمرانی در حوزه بهداشت و درمان کمبودی ندارد .

وی گفت: اخیرا برخی افراد، فیلم ها و کلیپ هایی با موضوع قاچاق عضو، از کشورهای خارجی را به نام ایران و استان سیستان و بلوچستان منتشر کرده اند که این موضوع هم صحت ندارد.

وی با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان، دو مرکز کنترل رفتارهای پرخطر و بیماری های عفونی وجود دارد که به رصد و کنترل این بیماری  می پردازند، خاطرنشان کرد: ماهیانه دو میلیون تومان هزینه دارو و درمان برای هر بیمار مبتلا به ایدز و HIV مثبت در این استان هزینه می شود.

دکتر حریرچی تاکید کرد: نکته قابل توجه این است که HIV مثبت با ایدز متفاوت بوده و این بیماران HIV مثبت بوده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص هزینه های دارویی اظهار داشت: هزینه دارویی و ملزومات مصرفی پزشکی در کشور به دو قسمت تقسیم می شود. قسمت اول، هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی است که به صورت سرپایی و توسط مردم عمدتا از داروخانه ها خریداری شده و تمام یا قسمتی از هزینه آن مستقیما توسط مردم پرداخت می شود و قسمت دوم هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی برای بیماران بستری است که در پرونده بستری ثبت می شود و با سایر هزینه های مربوط به بیمارستان به عنوان هزینه بستری در یک صورتحساب پرداخت می شود.

وی خاطرنشان کرد: هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی سرپایی کشور در سال های اخیر به طور متوسط ۱٫۳۵ تا ۱٫۵۷ درصد از کل تولید ناخالص ملی را تشکیل داده است. به عنوان مثال در سال ۹۴ هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی سرپایی طبق حساب های ملی سلامت اعلام شده توسط مرکز آمار ایران برابر با ۱۸۵۴۴ میلیارد تومان در سال بوده است، که در سال ۹۵ و ۹۶ با درصد اندکی تقریب به حدود ۲۵۴۰۰ و ۲۱۸۰۰ میلیارد تومان در سال رسیده است که این موارد غیر از دارو و ملزومات مصرفی در موارد بستری در بیمارستان است.

دکتر حریرچی اظهارداشت: اگر از دید مردم بنگریم، هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی سرپایی در سال ۹۳ و ۹۴ به ترتیب ۳۰٫۳ و ۳۱ درصد از پرداختی از جیب مردم را تشکیل داده است که سهم دارو در این دوسال به ترتیب ۲۷٫۳ درصد و ۲۷ درصد از پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت را به خود اختصاص داده است.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه از لحاظ ریالی در دوسال مذکور به ترتیب مردم برای خرید داروی سرپایی ۹۳۰۱ و ۱۰۷۴۰ میلیارد تومان به صورت نقدی از جیب پرداخت کرده اند و مابقی توسط بیمه ها یا منابع دولتی پرداخت شده است، تصریح کرد: به عبارت دیگر هر ایرانی در سال ۹۳ مبلغ ۱۱۷ هزار تومان و در سال ۹۴ مبلغ ۱۳۴ هزار تومان از جیب برای خرید داروی سرپایی در سال پرداخت کرده است.

دکتر حریرچی عنوان کرد: مقایسه این شاخص های کشور از لحاظ سهم هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی از تولید ناخالص ملی و نیز سرانه مالی یا دلار بین المللی مصرف دارو در کشور با کشورهایی با درآمد اقتصادی متوسط رو به بالا که دارای شرایط مشابه مالی ما هستند و حتی با اکثر کشورهایی با درآمد اقتصادی بالا، نشان دهنده هزینه بالاتر دارو در کشور ما و عدم تعادل نسبی است که در ین خصوص صرفه جویی در هزینه های دارویی و تکیه بیشتر بر تولید داخل با قیمت مناسب ضروری است.

 

 

جهان گستر بزرگ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *