صفحه اصلی / تجهیزات پزشکی / اخبار / واکنش دفتر امور پرستاری نظام پزشکی به بازداشت یک پزشک

واکنش دفتر امور پرستاری نظام پزشکی به بازداشت یک پزشک

متاسفانه همانگونه که مستحضرید اخباری در شامگاه پنجشنبه مورخ ۹۶/۱۱/۱۲ در شبکه های مجازی منتشر شد که بار دیگر موجب التهاب و رنجش خاطر جامعه فرهیخته پزشکی شده است

دفتر امور دستیاری سازمان نظام پزشکی ،درنامه ای به دکتر فاضل ،پیرامون بازداشت رزیدنت جراحی ارومیه واکنش نشان داد.
دراین نامه آمده است:

بسمه تعالی
(جعل اهلل سبحانه حقوق عباده مقدمه علی حقوقه فنن قام بحقوق عباداهلل کان ذلک مؤدیا الی القیام بحقوق اهلل)

ریاست محترم سازمان نظام پزشکی جناب آقای دکتر فاضل

با سلام
متاسفانه همانگونه که مستحضرید اخباری در شامگاه پنجشنبه مورخ ۹۶/۱۱/۱۲ در شبکه های مجازی منتشر شد که بار دیگر موجب التهاب و رنجش خاطر جامعه فرهیخته پزشکی شده است.

دستیار سال چهارم جراحی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، به دلیل پرونده قصور پزشکی(Medical malpractice) مرتبط با سال اول دستیاری توسط شعبه ۴ بازپرسی این شهرستان احضار و بلافاصله بازداشت شد.

این خبر چنان دردناک و بهت آور بودکه خواب از چشمان ربوده بود.تنها میتوان ابراز تأسف داشت بر سیستم ناکارآمدی که توان یاری و دفاع از حقوق اولیه صنفی را ندارد و به قیمت قربانی شدن دستیاران زیر بار فشار کاری غیراستاندارد، مشکلات معیشتی فراوان و پرونده‌های حقوقی بیشمار ادامه حیات میدهد.

لازم به یادآوری است دستیاران سال اول در هر رشته تخصصی نمیتوانند بصورت مستقل و مجزا در تصمیم‌گیریهای درمانی عمل کنند بلکه تابع دستورات دستیاران ارشد و اتند مسئول میباشند.

این پرونده از چند جنبه مورد بررسی است و امید است با حل این مشکلات و معضلات،خلأها و نواقص حقوقی-قانونی و حرفه ای در خصوص دستیاران مرتفع گردد.

متاسفانه باید اعلام کنیم مشکلات دوران دستیاری آنقدر بزرگ و جدی شده است که دیگر برای کسی قابل انکار نیست و نمیتوان بی اعتنا از کنار آنها عبور کرد.اعتراف مسئولین از تمام رده های مختلف بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بر همگان مسجل کرده است که نه یک جا بلکه چند جای کار می‌لنگد.

۱-دستیاران تابع قانون کار نمیباشد و چیزی به نام حقوق دریافت نمیکنند و از مزایایی مانند بیمه و سنوات نیز بی بهره اند.در عین حال دستیاران مشمول پرداخت حق عضویت سالانه سازمان نظام پزشکی(Medical System) است و با هزینه شخصی ملزم به تهیه بیمه مسئولیت حرفه ای میباشد و در صورت هرگونه شکایتی،بدون هیچ سازمان یا نهاد حامی،مستقیما باید پاسخگوی مراجع قضایی و پرداخت کننده دیه باشد و حتی ممکن است تحت بازداشت و حبس قرار بگیرد.

۲-متاسفانه به دلیل پرداخت کمک هزینه تحصیلی اندکی که حتی کفاف گذران زندگی نیز نمیباشد تهیه بیمه مسئولیت حرفه ای نیز علیرغم قولهای قائم مقام دبیر شورای آموزشی پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت با خود دستیار میباشد که ظلمی مضاعف بر مشکلات این قشر از آینده سازان سلامت کشور می‌باشد که بعضا به دلیل ناآگاهی و یا ناتوانایی مالی در پرداخت آن موجب پیچیده تر شدن پرونده های قصور پزشکی میباشد.شایسته است علاوه بر الزامی شدن بیمه در زمان ثبت نام دستیاری منابع مالی آن توسط سازمانهای مرتبط تأمین شود

۳-جای تأسف عمیقی است که هیچ نهاد متولی برای احقاق حقوق دستیاران در وزارت بهداشت تعریف نشده و حمایت حقوقی از دستیاران در سازمان نظام پزشکی وجود ندارد.لازم است تصمیماتی دراین حوزه از جانب مسئولین اتخاذ شود

۴-هرچند جرایم کیفری از جمله دیه مشمول مرور زمان نمیشود و شکایت بیمار از پزشک خود هیچ محدودیت زمانی ندارد،سازمانهای بیمه گر تا مدت مشخصی(عموما ۴ سال از زمان وقوع قصور)پرداخت دیه را به عهده میگیرند.این تعارض به نفع سازمانهای بیمه گر و موجب ضرر پزشک است.منطقی و عادلانه است که بازه زمانی امکان شکایت و پوشش بیمه ای به هم نزدیک شود.

۵-طبق تبصره ۲ ماده ۴۱ قوانین سازمان نظام پزشکی،دادگاهها و دادسراهای جمهوری اسلامی ایران در هریک از شهرستانها باید حداقل ۴۸ساعت قبل از احضار و جلب هریک از صاحبان مشاغل پزشکی به دادگاه و یا دادسرا به خاطر رسیدگی به اتهام بزه ناشی از حرفه صاحبان مشاغل پزشکی،مراتب را به اطلاع هیأت بدوی انتظامی نظام پزشکی شهرستان مربوطه برساند.همچنبن طبق ماده ۲۲۶ آیین دادرسی کیفری،درصورت تودیع وثیقه حتی در خارج از ساعات اداری و یا ایام تعطیل مرجع صادرکننده قرار یا قاضی کشیک مکلف به پذیرش آن هستند که متاسفانه در پرونده مذکور قاضی پرونده خلاف قانون عمل کرده است(هم در زمان اعلام بازداشت به سازمان نظام پزشکی و هم در نپذیرفتن ضامن و وثیقه)

۶-طبق بند خ ماده ۷۴ برنامه ششم توسعه،دستگاه قضایی باید بیمه مسئولیت حرفه ای را به عنوان وثیقه قرار تأمین بپذیرد(بجز در خسارات عمدی)،اما گاها توسط بیمه گر یا مجری حکم خلاف این قانون عمل میشود.

با توجه به شأن و جایگاه طبیب و طبابت شایسته است پرونده های قصور پزشکی در مراجعی غیر از دادسرای جرایم کیفری رسیدگی وحل و فصل شود و امکان بازداشت و حبس دستیار مرتبط با قصور لغو گردد.
پرواضح است جامعه بزرگ دستیاران انتظار مرتفع شدن این مشکل از طریق سازمان نظام پزشکی که خانه و مأمن یکایک پزشکان می‌باشد را داراست.

پیشاپیش از طولانی بودن نامه عذرخواهی میکنیم و از بذل عنایات و توجه شما به مشکلات دستیاران سپاسگزاریم.

 

جهان گستر بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *