صفحه اصلی / دانستنیهای پزشکی / نکات مهم و حیاتی کمک های اولیه

نکات مهم و حیاتی کمک های اولیه

کمکهای اولیه عبارتند از اقدامات با درمانهای ساده و فوری که بلافاصله پس از بروز یک سانحه برای افراد آسیب دیده انجام می شوند و یا آنکه برای بیمارانی که به سرعت بدحال شده اند ، قبل از رسیدن آمبو لانس ،پزشک و یا افرادی که در زمینه امداد گری صلاحیت لازم را دارا می‏باشند ارائه می گردند…

مواد و اقلام مورد نیاز برای کمک های اولیه

این گونه وسایل معمولا” در جعبه های مخصوص کمک های اولیه و یا انواع مناسب دیگری از بسته بندی ها ، در کنار یکدیگر نگهداری می شوند.کیف کمک‏های اولیه باید در اماکن ورزشی ،کارگاهها، ادارات،اماکن تفریحی و در خانه و اتومبیل شخصی نیز وجود داشته باشد.

محتویات بسته های کمکهای اولیه باید بر طبق ضوابط ایمنی اماکن شغلی و یا تفریحی تهیه و تنظیم شده باشند. همچنین این جعبه ها باید به وضوح علامت گذاری شده و به سهولت در دسترس باشد. بهتر است شما نیز اینگونه استانداردها را در تهیه و تنظیم جعبه های شخصی خود ، مثلا در منزل ، در نظر داشته باشید، البته در صورت تمایل می توانید برخی اقلام اضافی احتمالی نیز به آن بیافزایید .

الف : اقلام پایه ای ( ضروری)

– جعبه ای که باید ضد آب بوده و به سهولت و به وضوح قابل شناسایی و در دسترس باشد .

– بیست عدد پوشش چسب دار به اندازه های معین شده ( این پوشش ها برای جراحات کوچک و یا سطحی به کار می روند و انواع ضد آب آنها ، در مورد زخمهای دستها بهترین انتخاب می باشند)

– پوششهای استریل در اندازه های متوسط ( شش عدد) ، بزرگ ( دو عدد) و بسیار بزرگ ( دو عدد)

– دو عدد پد استریل چشمی

– شش عدد بانداژ سه گوش

– شش عدد سنجاق ایمنی ( سنجاق قفلی). گیره ها و سنجاقها برای تثبیت بانداژ به کار می روند.

– دستکشهای استریل و یک بار مصرف

ب : اقلام مفید اضافی ( اضافه بر استاندارد ضروری)

– بانداژ لوله ای : این بانداژها در اشکال ویژه ای برای انگشتان و در مفاصل مورد استفاده قرار می‏گیرد.

– بانداژ نواری : برای تثبیت موقعیت و حمایت از مفاصل ، ثابت یا محکم کردن پوششها ، محدود ساختن حرکات ، حفظ و اعمال فشار روی پوششها و نیز کاهش تورم می توان از بانداژ نواری استفاده نمود.

– پوششها یا پدهای کتانی ( هرگز این پدها را مستقیما روی زخم بکار نبرید ، آنها به عنوان پوشش جذب کننده بیرونی و یا بالشتک محافظ مثلا بین زانوها بکار برده شوند.

– تب سنج

– محلولهای پاک کننده زخم از نوع غیر الکلی ( می توانید پوست اطراف زخمهای کوچک و یا دستهای خودتان را اگر آب و صابون در دسترس ندارید، به کمک آنها تمیز کنید ).

– نوار چسب ( چسبهای نواری شکل)

– مداد ، دفترچه یادداشت ، انواع اتیکت یا برچسب .(از مداد و دفترچه یادداشت برای ثبت جزئیات واقعه و مشاهدات خود در زمان اقدامات درمانی می‏توانید استفاده نمائید . برچسبها هم در علامت گذاری مصدومین در سوانح وسیع کاربرد دارند )

– ماسکهای محافظت کننده صورت از نوع پلاستیکی یا کاغذی .( این ماسکها در موقع انجام تنفس مصنوعی می تواند از انتقال عفونت به شما پیشگیری کند .)

– قیچی ، انبرک موچین(دارای انتها ها یا نوکهای کند)

– در مورد فعالیتهای برون شهری : پتو ، کیسه خواب ، چراغ قوه و سوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *