صفحه اصلی / دانستنیهای پزشکی / آخرین دستاوردها / میسر شدن تشخیص زودهنگام سرطان خون توسط نانو ذرات

میسر شدن تشخیص زودهنگام سرطان خون توسط نانو ذرات

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان توانستند به کمک نانوذرات طلا ،حسگر تشخیص سرطان خون در مقیاس آزمایشگاهی را تولید کنند.
به گزارش شفا آنلاین،علی اصغر انصافی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در این طرح به تولید و معرفی یک زیست حسگر به منظور تشخیص ۲ نوع سلول های سرطانی از یکدیگر پرداخته ایم و سطح حسگرها  به وسیله نانو ذرات طلا را اصلاح کردیم؛ همچنین بخشی از ژن ZAP70 را بر روی سطح این حسگر استقرار دادیم.
وی توضیح داد: هنگامیکه این ژن در تماس با مکمل خود قرار می گیرد، بسته به جهش یافته بودن یا نبودن آن، رفتار متفاوتی را از خود نشان می دهد؛ همین تفاوت اساس آنالیز کمی و کیفی در نظر گرفته می شود. در خصوص بیماری سرطان خون مزمن، به علت تفاوت وضعیت افراد مبتلا در حالت جهش یافته ژنی و جهش نیافته ژنی، نوع درمان و تجویز دارو اهمیت دارد.
پروفسور انصافی با اشاره به اساس کار این حسگر گفت: اساس کار این حسگر روش طیف نگاری امپدانس الکتروشیمیایی است که علاوه بر سرعت و حساسیت بالا، از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.
وی اظهار داشت : در این پژوهش ابتدا نانوذرات طلا به وسیله اعمال پتانسیل بر روی سطح الکترود از جنس طلا نشانده شدند، در ادامه پروب DNA نیز بر روی سطح الکترود استقرار یافت؛ سپس بررسی های ریزساختاری بر روی سطح الکترود انجام گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *