صفحه اصلی / سرگرمی / رموز موفقیت / معجون جادویی موفقیت

معجون جادویی موفقیت

دیده‌اید بعضی وقت‌ها پا می‌گذاریم درست جای پای آدم موفق‌ها و مثل یک شاگرد خوب تعقیب و پی‌جویی‌شان می‌کنیم اما در میانه راه یک‌دفعه درمی‌مانیم! یعنی دقیقاً همان موقع که فکر می‌کنیم همه کارها روتین است و روبه‌پیشرفت، قافیه را می‌بازیم. همه موارد را که موبه‌مو انجام داده‌ایم، پس عیب و ایراد کار از کجاست؟ چرا داریم می‌بازیم؟!

این اتفاق یکی از معروف‌ترین بن‌بست‌های مسئله‌ساز و خطرناک در توسعه کسب‌وکار است. با محمود ملکی همراه می‌شویم، مدیرعامل یک شرکت تولیدی و کارشناس کارآفرینی و کاریابی. ملکی معتقد است که ما تنها تصور می‌کنیم که همه محاسباتمان دقیق است و موارد را موبه‌مو انجام داده‌ایم، درحالی‌که این‌طور نیست و خیلی‌ها با نادیده گرفتن «برآورد»‌ها به این بن‌بست می‌رسند. گره‌ی این مشکل با تخمین درست و در نظر گرفتن برآوردهایی که در ادامه به آن می‌پردازیم، باز می‌شود.
•در دام برآوردهای غلط نیفتیم

برخی علم به کار ندارند و فکر می‌کنند دارند! بری مثال می‌رویم سراغ یک شغل ساده و کسب‌وکاری که همه می‌شناسندش و البته همه هم تصور می‌کنند چم‌وخم آن را بلدند. مثلاً یک فست‌فودی را در نظر بگیرد. خیلی‌ها فکر می‌کنند خریدن یک فر خوب و استخدام چند پیتزازن و ساندویچ‌پیچ حرفه‌ای می‌شود علم داشتن نسبت به کار فست‌فودی. درصورتی‌که این‌طور نیست و این چند فاکتوری که همه از آن باخبرند، تنها بخش کوچکی از برآوردهای این شغل شناخته شده است. برآوردها به چند دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *