صفحه اصلی / تجهیزات پزشکی / اخبار / مددکاری اجتماعی در مراکز درمانی احیا شود

مددکاری اجتماعی در مراکز درمانی احیا شود

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: وظایف مددکاران اجتماعی، ادامه درمان، مدیریت هزینه درمان، کاهش آسیب درمان و آسیب‌های اجتماعی متوجه بیماران و خانواده‌ها است و صرف درمان بیماری، بخش کوچکی از روند درمان بویژه در بیماری‌های سخت درمان است.

دکتر قاسم جان‌ بابایی در نشست رابطین مددکاری اجتماعی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به تخصص علمی و مسئولیت‌های پیشین خود گفت: تخصص من سرطان‌ شناسی است و مسئولیتم پیش از این ریاست دانشگاه علوم پزشکی مازندران بود و رییس بیمارستان هم بوده‌ام و متاسفانه جایگاه مددکاران به درستی در بیمارستان‌ها دیده نشده بود و در بیمارستان‌ها این ظرفیت هرز رفته بود، در حالی که مددکاران در کشورهای پیشرفته دنیا، جایگاه ارزشمندی دارند. این کاهش جایگاه مددکاران یک ظلم بود که این ظلم هم در حق مددکاران و هم در حق بیماران بود.

معاون درمان وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: خدمات مددکاری اجتماعی باید از غفلت خارج می‌شد و ما پیشنهاد پیوستن این واحد به معاونت اجتماعی را دادیم. مددکاری باید حمایت مادی، معنوی و فکری با بیماران و خانواده‌ها داشته باشد.

جان‌ بابایی به لزوم بازنگری به مددکاری اشاره کرد و گفت: به مشکلات اجتماعی بیماران و مراجعان حتما باید رسیدگی شود و این کمبود در بیمارستان‌های روانی هم دیده می‌شود و امیدواریم در معاونت اجتماعی این کمبودها برطرف شود.

بنابر اعلام وبدا، معاون درمان وزارت بهداشت(Ministry of Health) ضمن تشکر از دکتر ایازی به دلیل پذیرش مسئولیت حوزه مددکاری در این معاونت، ادامه داد: به نوبه خودم در این زمینه در خدمت ایشان خواهم بود و رابطین و مددکاران نیز برای ارتقای این حوزه تلاش کنند. از افتخارات وزارت بهداشت در این دوره ایجاد معاونت اجتماعی است و همه به آن افتخار می‌ کنیم.

وی تصریح کرد: بیایید همه با هم مددکاری اجتماعی را احیا کنیم. ادامه درمان، مدیریت هزینه درمان، کاهش آسیب درمان و آسیب‌های اجتماعی(Social harm) متوجه بیماران و خانواده‌ ها از جمله وظایف مددکاران اجتماعی است، صرف درمان بیماری، بخش کوچکی از روند درمان به ویژه در بیماری‌های سخت درمان است.

جهان گستر بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *