صفحه اصلی / دانستنیهای پزشکی / دانستنیهای هوش و حافظه / عامل یک پنجم موارد زوال عقل در انسان ها آلودگی هوا است.

عامل یک پنجم موارد زوال عقل در انسان ها آلودگی هوا است.

یک مطالعه جدید یافته های قبلی را تایید کرده و نشان داده است که ذرات ریز معلق در هوا که به علت آلوده شده آن ایجاد میشود میتواند بشدت ریسک ابتلا به آلزایمر و دیگر بیماری های ایحاد کننده زوال عقل در انشان ر افزایش میدهد. این مطالعه نشان داده که ذرات ریز با اندازه کوچکتر از دو و نیم میکرون میتواند احتمال ابتلا خانم های مسن به دمانس یا زوال عقل را بیش از ۹۰ درصد افزایش دهد. محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نتایج این مطالعه خود را در مجله Translational Psychiatry منتشر کرده اند.

مواد ریز با اندازه کمتر از دو و نیم میکرون مواد مایع یا جامدی هستند که بدنبال احتراق در موتور اتومبیل ها یا هر موتور دیگر با سوخت فسیلی ایجاد میشوند. دو و نیم میکرون یعنی سی مرتبه کوچکتر از قطر یک تار موی انسان. مطالعات قبلی نشان داده که استنشاق این ذرات میتواند احتمال بروز سکته قلبی و آسم را افزایش دهد.

محققین با بررسی اطلاعات پزشکی ۳۶۴۷ زن از ۴۸ ایالت امریکا با سن ۷۹-۶۵ سال نشان دادند که آنهایی که در محیط هایی زندگی میکردند که آلودگی هوا با ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون زیاد بود ۹۲ درصد بیش از زنانی که در محیط های با هوای پاکیزه زندگی میکردند به بیماری آلزایمر دچار شده بودند.

محققین به این قتاعت نکردند. از قبل میدانستند که وجود ژنی به نام APOE ε۴ احتمال بروز آلزایمر را زیاد میکند. آنها با وارد کردن ذرات کوچکتر از دو و نیم میکرون به بدن موش هایی که این ژن را داشتند نشان دادند که در آنها هم این ذرات میتواند میزان بروز الزایمر در موش های حاوی ژن را به میزان ۶۰ درصد افزایش دهد.

 

جهان گستر بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *