صفحه اصلی / تجهیزات پزشکی / اخبار / ضرورت ایجاد شرکت‌های دانش بنیان دارویی و تجهیزات پزشکی

ضرورت ایجاد شرکت‌های دانش بنیان دارویی و تجهیزات پزشکی

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: لازم است که شرکت‌های دانش‌بنیان بسیاری در حوزه‌های تولید دارو و تجهیزات پزشکی راه‌اندازی شود تا علاوه بر ایجاد اشتغال و کاهش هزینه‌های کشور، به تحقق اقتصاد مقاومتی و ارائه بهتر خدمات سلامت کمک کنند.

دکتر رضا ملک زاده در مراسم امضای تفاهم‌نامه راه‌اندازی مرکز توسعه فناوری سلامت صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران، اظهار کرد: حوزه پزشکی در بخش‌های مختلف نیاز دارد که از توان و ظرفیت‌های دانشکده‌های علوم، فنی و مهندسی کمک بگیرد.

وی تصریح کرد: روش‌های درمانی ژنتیک بسیار موفقیت آمیز بوده و بیماری‌هایی مانند هموفیلی، تالاسمی(Thalassemia) و معلولیت‌ ها را می‌توان درمان کرد. حداقل ۱۰۰ نوع معلولیت ناشی از ژنتیک وجود دارد که مطالعات جدید نشان داده معلولیت‌ها قابل درمان هستند و به راحتی می‌توان حدود ۳۰۰ میلیون معلول در جهان را درمان کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه وضعیت پزشکی در ۲۰ سال آینده با امروز متفاوت خواهد بود، افزود: بخشی از پیشرفت‌های کنونی و آینده قطعا حاصل همکاری‌های مشترک بین رشته‌ای است.

دکتر ملک زاده تاکید کرد: در تهران به فکر ایجاد مرکز ژن درمانی هستیم، چراکه ممکن است در چند سال آینده بیماران هموفیلی(hemophilia) برای درمان مجبور به اعزام به خارج از کشور شوند، اما با تربیت نیروی انسانی در رشته‌های جدید، می‌توانیم آماده تحولات آینده سلامت شویم.

وی یادآور شد: در اکثر دانشگاه‌های بزرگ دنیا در اروپا و آمریکا، پیشرفت‌ها در کانونی شکل گرفته که همکاری نزدیکی بین دانشمندان پزشکی، علوم، فنی و مهندسی وجود داشته است. اگرچه در حال حاضر نمی‌توان جدایی بین وزارتخانه‌های بهداشت و علوم را حل کرد، اما می‌توان مراکز تحقیقاتی مشترک و شرکت‌های دانش‌بنیان را ایجاد کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: نیاز است که شرکت‌های دانش‌بنیان بسیاری در حوزه‌های تولید دارو و تجهیزات پزشکی(Medical Equipment) راه‌اندازی شوند تا علاوه بر ایجاد اشتغال و کاهش هزینه‌های کشور، به تحقق اقتصاد مقاومتی و ارائه بهتر خدمات سلامت کمک کنند.

به گزارش وبدا، دکتر ملک زاده تصریح کرد: در حال حاضر در حوزه پزشکی کمبودهایی داریم. برای مثال فردی که با خونریزی گوارشی به یک مرکز درمانی مراجعه می‌کند، باید ابزاری را برای متوقف کردن خونریزی تهیه کند، اما این ابزار تولید داخل نبوده و قیمت آن فوق‌العاده گران است. بنابراین با توجه به مشکلات آینده کشور نیاز است که این ابزارها در داخل کشور و با همکاری دانشمندان علوم پزشکی، علوم، فنی و مهندسی در شرکت‌های دانش‌بنیان ساخته شوند تا علاوه بر تامین نیازهای کشور، به بازارهای بزرگی که در اختیار شرکت‌های خارجی است، راه پیدا کنند.

 

 

جهان گستر بزرگ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *