صفحه اصلی / تجهیزات پزشکی / اخبار / سلامت، موضوعی فراتر از سیاست است

سلامت، موضوعی فراتر از سیاست است

وزیر بهداشت موضوع هفتاد و یکمین نشست مجمع جهانی بهداشت را پوشش همگانی سلامت برشمرد و درخصوص نیل به این هدف گفت: بی عدالتی در دسترسی به خدمات سلامت، جنگ، نژاد پرستی و کشتار انسان های بی گناه در برخی نقاط جهان رخدادهایی است که در سلامت جسمی و سلامت روانی مردم تاثیر به سزایی دارد و مجامع بین المللی از جمله سازمان بهداشت جهانی در این مقوله مسئولیت دارند.
 دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه هفتاد و یکمین نشست مجمع جهانی بهداشت در ژنو  درخصوص این مجمع گفت: نشست مجمع جهانی بهداشت، کنفرانسی است که سالی یک بار، با حضور ۱۹۰ نفر از وزرای بهداشت سراسر جهان، در ژنو برگزار می شود.
دکتر هاشمی، موضوع این مجمع را پوشش همگانی سلامت برای تمام مردم جهان برشمرد و گفت: هر کدام از کشورهای حاضر در این مجمع، در راستای پوشش همگانی سلامت، اهداف و اقدامات خود را بیان کردند، ما نیز به نمایندگی از سوی جمهوری اسلامی ایران، اقداماتی را که در بستر طرح تحول سلامت برای تحقق پوشش همگانی سلامت انجام شده و علاوه برآن، تجربیات خود از اجرای طرح تحول سلامت و همچنین انتظارات مان از سازمان جهانی بهداشت را در مجموعه سخنرانی ها ارائه دادیم.
وزیر بهداشت افزود: در این مجمع، موضوع بی عدالتی در دسترسی به خدمات سلامت در سراسر جهان که مانع پوشش همگانی سلامت می شود، جنگ، نژاد پرستی و کشتار انسان های بی گناه در برخی نقاط جهان مانند غزه، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، چرا که اینگونه رخدادها در سلامت جسمی و سلامت روانی مردم تاثیر بسزایی دارد و مجامع بین المللی از جمله سازمان بهداشت جهانی در این مقوله مسئولیت دارند.
دکتر هاشمی به سخنرانی در نشست کشورهای غیرمتعهد اشاره کرد و گفت: در این نشست تاکید شد که صدای کشورهای غیرمتعهد می تواند فراتر از امروز باشد و در موضوعات مختلف بین المللی تاثیرگذار باشد و درعین حال همکاری بین این کشورها می تواند در پیشبرد خدمات رفاهی از جمله خدمات سلامت برای ملت هایی که در این کشورها زندگی می کنند، موثر واقع شود.
وزیر بهداشت درخصوص سخنرانی با محوریت بیماری ایدز، تصریح کرد: در این سخنرانی نیز به بیان تجربیات ۱۷ ساله ایران در زمینه شناسایی بیماران مبتلا به ایدز، تشخیص، درمان و همچنین انتظارات از مجامع بین المللی برای پیشگیری از این بیماری، پرداخته شد.
وزیر بهداشت درخصوص دیدارها و گفت و گوهایی که در حاشیه این مجمع با وزرای بهداشت سایر کشورها انجام شد، گفت: درمجموع دیدارهای فشرده و متفاوتی با برخی از کشورها داشتیم، بعضی از کشورها در زمینه سلامت شرایط بهتری دارند که علاقه داریم از تجربیات آنها استفاده کنیم و برخی از کشورها نیازمند کمک هستند و برای کمک و انتقال تجربیات خود به آنها نیز اعلام آمادگی کردیم.
دکتر هاشمی با تاکید براینکه فرصت های زیادی برای همکاری در مقوله سلامت برای کشورها وجود دارد، بیان کرد: سلامت موضوعی فراتر از سیاست است، گرچه گاهی به موضوعات سیاسی آلوده می شود، اما بشر امروزی بیش از گذشته علاقه دارد که سالم زندگی کند نه اینکه تنها نفس بکشد، لذا مجموعه گفت و گوهایی که در دیدار با سایر کشورها داشتیم، حول محور گسترش همکاریها و استفاده از توانمندی های متقابل و معرفی تجربیات کشورها بود.
دکتر هاشمی در پایان ابراز امیدواری کرد هفتاد و یکمین نشست مجمع جهانی بهداشت، به تمام اهداف بشردوستانه خود دست پیدا کند.

جهان گستر بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *