دیابت در کودکان

دیابت در کودکان

دیابت نوع یک، بیماری سیستم دفاعی بدن است و اگر پدرو مادر به موقع متوجه علائم این بیماری نشوند ممکن است زمانی مراجعه کنند که کودک حتی قند بالای ۴۰۰ دارد. سن ابتلا به بیماری دیابت در حال کاهش است. والدین باید توجه داشته باشند که علائم بیماری دیابت را با بیماری‌های دیگر اشتباه نگیرند زیرا در این صورت روند تشخیص و درمان به تعویق می‌افتد. اگر روند تشخیص و درمان دیابت به تعویق بیفتد ممکن است کودک با علائم حادتری مانند کمای دیابتی مواجه شود دیابت در کودکان و نوجوانان با بزرگسالان متفاوت است و زمانی که والدین متوجه بیماری در فرزندشان می‌شوند، تغییراتی مثل کنترل روزانه و تزریق روزانه در زندگی‌شان اتفاق می‌افتد که باید حمایت روانی و اجتماعی از آنان انجام شود تا دچار مشکل نشوند.

در دیابت کودکان؛ مادرها و پدرها نقش مهمی ایفا می کنند. کودک ۷ یا ۸ ساله توانایی تشخیص و درمان ندارد و این والدین هستند که باید با مراقبت به او آگاهی لازم را بدهند. به کودک دیابتی خود راجع به زمان تزریق و بیماری اش دروغ نگویید .در دیابت کودکان؛ می بایست والدین مراقب باشند تا استرس های خود را به کودکشان منتقل نکند. سعی کنید کودک دیابتی خود را در کارهای درمانی اش مثل آوردن دستگاه اندازه گیری قند خون و آموزش نحوه کنترل قند خون دخیل کنید. سعی کنید تمام دانسته های تان راجع به بیماری دیابت را در اختیار کودک دیابتی تان قرار دهید. اگر کودک شما مبتلا به دیابت است ، حتما از کادر پزشکی کمک بگیرید تا شما را آگاه تر کنند و هرجا تصور کردید جوابی برای سوال های فرزندتان ندارید سراغ روانشناس یا کادردرمانی بروید تا کودک تان را دچار بحران نکنید.دیابت نوع یک که معمولا بیشتر کودکان و نوجوانان به آن مبتلا می‌شوند، در شروع علامت بارزی ندارد و والدین زمانی متوجه ابتلای فرزندشان به دیابت می‌شوند که سلول‌های تولید کننده انسولین ناگهان درصد عمده عملکردشان را از دست می‌دهند. شب ادراری غیرمعمول از علایم دیابت کودکان است . در کودکان تا ۴ سالگی ممکن است شب‌ادراری وجود داشته باشد اما از این سن به بعد باید نسبت به این مشکل حساس بود و علت را جستجو کرد .

وقتی کودک دیابتی شب‌ادراری داشته باشد، متعاقب آن پرنوشی هم دارد. به دنبال دفع زیاد آب از بدن، کودک دچار تشنگی و عطش شده و مبتلا به پرنوشی آب می‌شود. در بیماری دیابت ، اگر کودک و نوزادی نتواند تشنگی خود را بیان کند، در این صورت آب بدن از طریق ادرار دفع می‌شود ولی فرد نمی‌تواند آب را جبران کند و بدن دچار کم‌آبی شدید می‌شود. در بیماری دیابت کودکان ، وقتی آب بدن زیاد دفع می‌شود، غلظت املاح در خون افزایش پیدا می‌کند. این افزایش غلظت املاح خون باعث بروز احساس تشنگی و خشکی دهان خواهد شد. در بیماری دیابت ، وقتی کودکی زیاد آب می‌خورد امکان دارد اشتهی خود را برای خوردن غذا از دست بدهد و دچار کاهش وزن شود. این احتمال نیز وجود دارد که کودک دچار اشتهی کاذب شود و به دنبال آن اضافه وزن پیدا کند. در کودکی که تا پیش از این وزن طبیعی داشته، افزایش ناگهانی وزن می‌تواند یک علامت قابل تامل و احتمال ابتلا به دیابت کودکان باشد. اگر نوزادی با وزن بالای ۴ کیلو متولد شود این احتمال وجود دارد که مادر به دیابت بارداری مبتلا بوده است زیرا این نوع دیابت می‌تواند بدون علامت باشد. افرادی که مادر‌شان در دوران بارداری دچار دیابت بارداری شده در نوجوانی با احتمال بیشتری به دیابت دچار می‌شوند. بهتر است مادران بارداردر هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری از نظر دیابت کنترل شوند. اگر مادر یا پدردچار دیابت باشند احتمال اینکه فرزندشان بعد از ۲۰ سالگی به دیابت مبتلا شود وجود دارد . اگر فرزند مبتلا به دیابت دارید بخش اعظم مراقبت‌های این بیماری ،به تغذیه و سبک زندگی بر می‌گردد .دیابت نوع ۱در کودکان زیر ۱۱ سال بروز می‌کند و تا پایان عمر با کودک همراه است و زمانی ظاهر می‌شود که پانکراس (لوزالمعده) تولید و ترشح انسولین را متوقف می کند.

هورمون انسولین به سلول‌های بدن کمک می‌کند تا قند را برای تولید انرژی مصرف کنند؛ انسولین همچنین باعث ذخیره قند در بافت عضله‌ای، ماهیچه‌ای و سلول‌های کبدی می‌شود. بدن برای انتقال قند از خون به سلول‌ها به هورمون انسولین احتیاج دارد، اگر بدن با کمبود انسولین مواجه شود قند نمی‌تواند به سلول‌ها برسد و درنتیجه سلول‌هاانرژی نخواهند داشت، قند در جریان خون باقی می‌ماند و سطح قند خون به‌تدریج بالا می‌رود و فرد به دیابت مبتلا می‌شود. در دیابت کودکان لازم است در طول روز چندبار قند خون فرزندتان را اندازه بگیرید: ناشتا، هنگام هر وعده غذایی و قبل از خواب. در این صورت نوسانات قند خون فرزندتان را به‌طور دقیق در اختیار دارید. اگر فرزند دیابتی شما ، بیمار شود باید قندخونش را با فواصل کوتاه‌تری چک کنید.۳۰٫ اگر فرزند دیابتی شما بیمار شده بدون مشورت با پزشک به او دارویی ندهید. هرچقدر هم مراقب تغذیه فرزند دیابتی تان باشید ممکن است علایم افزایش یا کاهش قند خون در او بروز کند. بنابراین بهتراست تمام نشانه‌های نوسان قندخون را به فرزندتان آموزش دهید.نشانه‌های کاهش قند خون در کودک دیابتی ، عرق کردن، ‌لرزیدن و گرسنه شدن است . افت قند خون بسیار سریع اتفاق می‌افتد و ممکن است چند دقیقه بعد از ورزش یا دریافت انسولین بدون خوردن غذای کافی، رخ دهد.نشانه‌های افزایش قند خون در کودک ، گرسنه یا تشنه شدن ، تکرر ادرار ، تاری دید و بالا رفتن تدریجی قند خون در طول روز است . مراقب وعده‌های غذایی فرزند دیابتی تان باشید . بهتر است به‌طور مرتب و منظم با یک متخصص تغذیه ماهر و باتجربه ملاقات داشته باشید تا برنامه غذایی مناسب و اشتهآوری را برای فرزندتان تنظیم کند. فرزنددیابتی شما همیشه کنار شما نیست؛ (جشن تولد‌ها، مهد کودک، کلاس‌های مدرسه و…) بنابراین باید با صبر و حوصله و کمک گرفتن از دو متخصص تغذیه و غدد دل سوز ، نحوه تغذیه صحیح را به او بیاموزید. مقدار کربوهیدرات مصرفی فرزنددیابتی خود را دقیقا محاسبه کنید. برای کنترل دیابت کودکتان از انسولین‌های سریع‌الاثر کمک بگیرید و دوز آن را بنا به آنچه فرزندتان در وعده غذایی‌اش خورده تنظیم کنید. ممکن است لازم باشد فرزنددیابتی شمادر طول روز چندین بار انسولین دریافت کند۴۰٫ تزریق انسولین به فرزندتان را راحت‌تر کنید. انسولین را باید به بافت چربی زیر پوست تزریق کرد.

تا زمانی که فرزندتان خودش بتواند انسولین را برای خودش تزریق کند، شما باید این کار را برای او انجام دهید. اگر فرزند دیابتی دارید ، از صحیح بودن دوز انسولین اطمینان یابید؛ به‌خصوص اگر در یک سرنگ دو نوع انسولین را با هم ترکیب می کنید. دیابت نوع ۲ به مرور زمان سبب صدمه‌رسانی به چشم‌ها، قلب، عروق خونی، اعصاب و کلیه‌ها می‌شود و همچنین کودک دیابتی را در برابر بیماری‌ها و عفونت‌های مختلف آسیب پذیر می‌کند. عواملی که خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در کودکان افزایش می‌دهد، چاقی، فعال نبودن و سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت است . دیابت نوع ۲ در کودکان می‌تواند نشانه‌های خفیفی از جمله تکرر ادرار ، احساس تشنگی بیش از حد طبیعی و کاهش وزن بدون دلیل مشخص داشته باشد .یک آزمایش قند خون ساده می‌تواند نشان دهد که فرزندتان دیابت دارد یا خیر. ۴۷٫ برای درمان دیابت نوع ۲، قند خون فرزندتان را در زمان‌های مختلف هر روز ثبت کنید. برای درمان دیابت نوع ۲، به فرزندتان یاد دهید تا غذاهای مناسب با بیماری اش را برای خوردن انتخاب کند.۴۹٫ برای درمان دیابت نوع ۲، باید مقدار کربوهیدرات تمام وعده‌های غذایی فرزندتان برابر باشد. این روش به ثبات سطح قند خون فرزندتان کمک می‌کند.۵۰٫ برای درمان دیابت نوع ۲، از مشاور تغذیه ماهر و با تجربه برای فرزندتان رژیم مخصوص بیماری‌اش را بگیرید .۵۱٫ به فرزند دیابتی تان کمک کنید فعال‌تر باشد و زیرنظر متخصص غدد، تغذیه و ورزش برای او تمرینات منظم ورزشی تدوین کنید. ۵۲٫ برای درمان دیابت نوع ۲،پیاده روی بهترین فعالیتی است که کودک می‌تواند داشته باشد. مراقب باشید فرزند دیابتی تان داروهایش را در زمان مشخص وبه مقدار تعیین شده توسط پزشک مصرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *