صفحه اصلی / دانستنیهای پزشکی / آخرین دستاوردها / درمان سرطان خون کودکان با ژن درمانی

درمان سرطان خون کودکان با ژن درمانی

محققین بریتانیایی اخیرا اعلام کرده اند که توانسته اند دو کودک مبتلا به سرطان پیشرفته خون یا لوسمی پیشرفته را با روش های مهندسی ژنتیک و تغییر در سیستم ایمنی آنها درمان کنند. هر دو این کودکان مبتلا به نوعی از سرطان خون به نام لوسمی لنفوبلاستیک حاد یا ALL از نوع سلول بی بودند که هیچ درمان متداولی بر آنها اثر نداشت.

در این روش ابتدا سلول های لنفوسیت تی از خون بیمار گرفته شده و مهندسی ژنتیکی به نحوی بر روی آنها انجام میشود که بر روی آنها گیرنده هایی به نام chimeric antigen receptors یا CARs تولید گردد. این موجب میشود تا این سلول های سیستم ایمنی بتوانند سلول های سرطانی را شناسایی کرده و به آنها حمله کنند. این سلول های تغییر یافته سپس مجددا به بدن بیمار تزریق میشوند.

مشکل در این روش درمان این است که گاهی اوقات نمیتوان سلول های لنفوسیت تی سالم را به اندازه کافی از بدن بیماران بدست آورد تا آنها را تغییر داد. برای حل این مشکل محققان این سلول ها را از افراد دیگر گرفتند و به نحوی تغییر دادند که در بدن بچه ها به عنوان سلول غریبه شناخته نشوند.

بعد از گذشت ۱۶-۱۰ ماه از شروع این درمان هنوز عودی از سرطان در آنها مشاهده نشده است. اینک محققان درصدد هستند منبعی از این سلول های لنفوسیت تغییر شکل یافته را تولید کنند تا بتوانند با تزریق آنها هب بدن هر فرد مبتلا به لوسمی وی را درمان کنند.

 

جهان گستر بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *