صفحه اصلی / تجهیزات پزشکی / اخبار / دانشگاه، منشا تمام تحولات است/ یکی از دلایل گرایش به حوزه پزشکی، اعتبار ‏اجتماعی جامعه پزشکی است

دانشگاه، منشا تمام تحولات است/ یکی از دلایل گرایش به حوزه پزشکی، اعتبار ‏اجتماعی جامعه پزشکی است

وزیر بهداشت با بیان این که  در حال حاضر، ٢٠٠ هزار دانشجو در ۶٠ دانشگاه علوم پزشکی در حوزه های مختلف مشغول تحصیل هستند، گفت: در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، کارنامه ای بسیار درخشان در حوزه علوم پزشکی داریم که این کارنامه درخشان مرهون زحمات اساتید، بزرگان و مدیرانی است که در طول این چهار دهه از خود به یادگار گذاشتند.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشی در اجلاس معاونین آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با تاکید براین که دانشگاه، منشا تمام تحولات است، به طوری که امام خمینی (ره) و رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی نیز بر آن تاکید داشته اند، تصریح کرد: دانشگاه در دوران انقلاب اسلامی و در دهه اول بعد از آن، گرفتار مسائلی نظیر پاسداری و حفاظت از ارزش های انقلاب به ویژه مدیریت جنگ و دفاع مقدس و مقابله با گروه هایی بود که دانشگاه را یکی از پایگاه های اصلی خود قرار داده بودند، چراکه دانشگاه همیشه مورد طمع جریانات سیاسی بوده و خواهد بود.

دکتر هاشمی افزود: در دهه دوم بعد از انقلاب اسلامی نیز تمام تلاش ها بر گسترش زیرساخت ها و توسعه آموزش عالی در حوزه علوم پزشکی گذاشته شد که ثمره آن را در دهه سوم بعد از انقلاب مشاهده کردیم و در دهه سوم، ایران توانست با رشد اعجاب انگیزی در مقایسه با سایر کشورهای جهان در حوزه علوم پیشرفت داشته باشد و موقعیت های خوبی را در سطح بین المللی کسب کند.

وزیر بهداشت با بیان این که برخی از دوستانی که تحلیل دقیقی ندارند، بحث مقاله نویسی را به عنوان کم کاری دانشگاه یا توجه شکلی به موضوع پژوهش مطرح می کنند، افزود: این مساله کاملا اشتباه است، به هرحال از دل پژوهش های نظری، راهبردهایی بیرون آمد که حاصل آن پیشرفت ایران در حوزه صنعت، علوم جدید و حوزه هایی بود که ثروت آفرین هستند.

دکتر هاشمی با بیان این که در دهه چهارم نیز، موضوع خلق ثروت، فناوری، ماموریت محور شدن دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان، فعالیت و تولید محصول مورد توجه قرار گرفت، افزود:  در حال حاضر، بیش از ١٠٠٠ شرکت دانش بنیان وجود دارد که بخش قابل توجهی از بازار به ویژه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی را برعهده دارند، بنابراین می توان گفت که در کارنامه درخشان حوزه علوم پزشکی، همه شرکت داشته اند.

یکی از مشکلاتی که امروز در آموزش عالی وجود دارد، کمّی گرایی است

وزیر بهداشت با تاکید براین که اساس و پایه این فعالیت‌ها سال‌ها پیش توسط اساتید بزرگ علوم پزشکی گذاشته شد که ما نیز این مسیر را ‏دنبال می‌کنیم، گفت: اگر بخواهیم آموزش پزشکی را با آموزش عالی در رشته‌های دیگر مقایسه کنیم، می بینیم که فعالیت‌ها در این حوزه قابل ‏تقدیر هستند.

دکتر هاشمی با اشاره به این که یکی از مشکلاتی که امروز در آموزش عالی وجود دارد، کمّی گرایی است، افزود: این مسئله به ویژه در رشته‌ های غیر علوم پزشکی ‏برای برخی از علوم مادر مصیبت آفرین شده است.

وزیر بهداشت افزود: برخی می‌گویند همه سراغ رشته‌های پزشکی می‌آیند، زیرا این رشته ها پول ساز هستند، اما این طور نیست. بالغ بر چند صد ‏مرکز آموزشی در کشور وجود دارد که بدون نظارت در حوزه آموزش مداخله می‌کنند، اما در حوزه آموزش پزشکی تعداد این مراکز به اندازه انگشتان دست هم نیست.

یکی از دلایل گرایش به حوزه پزشکی، اعتبار ‏اجتماعی جامعه پزشکی است

دکتر هاشمی  با بیان این که یکی از دلایل گرایش به حوزه پزشکی، به جز مسائل اقتصادی، اعتبار ‏اجتماعی جامعه پزشکی است، افزود: بنابر این باید از تمام افرادی که از این رشته‌ها حراست کردند، تشکر کرد.

وزیر بهداشت افزود: در پنج سال گذشته معاونت آموزشی وزارت بهداشت، اقدامات با ارزشی انجام داد و بنیانگذار اموری بود که اگر ادامه پیدا کند و ‏مراقبت شود می‌تواند آموزش پزشکی را به قله‌های پیشرفت در این حوزه برساند.

دکتر هاشمی ادامه داد: البته باید از شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز ممنون باشیم، چراکه بخشی از زمینه پیشرفت علوم پزشکی را فراهم کرد. زمانی که طرح آمایش سرزمینی در علوم پزشکی را مصوب کرد، ١٠ منطقه را در کشور تشکیل دادیم و همه آموزش ها را در قالب این ١٠ منطقه انجام دادیم و تمام برنامه های آموزشی براساس آن شکل گرفت.

وزیر بهداشت افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی برخلاف سایر رشته‌ها به این سمت حرکت کردند که به تعداد نیاز کشور، داروساز ‏و پزشک و پرستار تربیت کنند.

در آموزش پزشکی به کیفیت توجه می‌شود

دکتر هاشمی با بیان این که یکی از مشکلاتی که فارغ التحصیلان آموزش عالی دارند، بیکاری است، گفت: علت این موضوع ‏این است که در بخش اقتصادی زمینه سازی دقیق و لازم صورت نگرفته و از طرفی تربیت دانشجویان آموزش عالی ماموریت محور ‏نیست. برای مثال باید دستگاه اقتصادی یا برنامه ریزی سفارش بدهد که در چه رشته‌هایی نیازمند متخصص است تا دانشجویان در همان زمینه تربیت ‏شوند.

وزیر بهداشت ادامه داد: اعتباربخشی دانشگاه‌های علوم پزشکی نشان می‌دهد که در آموزش پزشکی به کیفیت توجه می‌شود. در این بخش نباید ‏کوتاهی شود. از طرفی باید روی ظرفیت‌ها نیز حساس بود.

دانشگاه مجازی در آینده علوم پزشکی کمک کننده است

دکتر هاشمی با بیان این که، طبق گزارش سازمان سنجش، امسال، ١٠٠ درصد ظرفیت ها رعایت شده است، افزود: در حوزه دانشگاه آزاد نیز  وزارت بهداشت مقررات را زیر پا نمی گذارد و ظرفیت ها قابل تغییر نخواهد بود. معتقد هستم سختگیری ها به معنی رعایت استاندارد باید در هر دو بخش انجام شود.

وزیر بهداشت افزود: یکی از اقدامات خوب در این دوره راه اندازی سنجش بود و در مورد برگزاری آزمون ها، برخلاف اینکه ممکن است برخی افراد روش های برگزاری آن را تخطئه کنند، اما بسیار ضروری است. معتقد هستم باید آزمون ها را در قالب مناطق و دانشگاه ها برگزار کرد و در ستاد به جز سیاستگذاری و نظارت، اقدامی صورت نگیرد .

دکتر هاشمی ادامه داد: در ستاد، درمورد میزان تمرکزگرایی و تمرکززدایی اختلاف نظر وجود دارد.، اما نباید مسیر را فراموش کنیم و آزمون ها باید با رویکرد تمرکززدایی و در دانشگاه ها انجام شود. درحال حاضر، این آزمون ها در مناطق انجام می شوند که نتیجه مطلوبی داشته است.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که،در برگزاری آزمون ها باید به سمتی برویم که کشورهای پیشرفته آزمون های خود را برگزار می کنند، افزود:  یکی از اقدامات بزرگ در این دوره، راه اندازی سنجش، آزمون الکترونیک و دانشگاه مجازی است.

دکتر هاشمی با بیان این دانشگاه مجازی در آینده علوم پزشکی کمک کننده است، گفت: البته در حرفه علوم پزشکی، مهارت، بخشی از دانش عملی محسوب می شود و باید مراقب بود تا بیسوادی مدرن که محصول پیشرفت تکنولوژی است توسعه پیدا نکند و علاوه بر دانش نظری، مهارت نیز، آموزش داده شود.

وزیر بهداشت با اشاره به این که، در ابتدای انقلاب، تعداد دانشجویان پزشکی ۶۰۰ نفر بود و در حال حاضر حدود ۸ هزار و ۵۰۰ دانشجوی ‏پزشکی تربیت می‌شوند، اظهار داشت: بنابراین، اینکه مراقبت شود در مهارت آموزی حداقل ها را دریافت کرده اند، مهم است، چراکه رشته پزشکی با جان مردم سر و کار دارد و هر چه بیشتر ‏سختگیری شود، مردم حمایت بیشتری می‌ شوند و البته رشته های مهندسی نیز، با جان مردم سر و کار دارد و باید به کیفیت آن هم، توجه کرد.

دکتر هاشمی با تاکید بر این که ماموریت ‏محور کردن دانشگاه‌های علوم پزشکی کار بسیار ارزشمندی بود که انجام شد، گفت: راه اندازی مرکز ملی راهبردی آموزش عالی نیز از جمله اقدامات مهم و یادگار این دوره است.

قلب تحول حوزه سلامت، معاونت آموزشی است

وزیر بهداشت با تاکید براین که  قلب تحول حوزه سلامت، معاونت آموزشی است، گفت: بنابراین در حوزه آموزش پزشکی می شود برای سلامت مردم اقدامات با ارزشی انجام داد و برعکس می توان به گونه ای عمل کرد که مردم دچار دردسر و مشکل شوند.

دکتر هاشمی افزود: به نظر می رسد که لازم است در ساختار وزارت بهداشت بازنگری شود، یکی از آرزوهای من بود که یک سازمانی داشته باشیم و آموزش، پژوهش و مسائل دانشجویان در آن متمرکز شود و عمده تمرکز روسا و مدیران آن بر حوزه آموزش باشد به این معنی که روسای دانشگاه ها نباید بر مدیریت بیمارستان ها متمرکز باشند.

وزیر بهداشت ادامه داد: چنانچه این تغییرات در ساختار در این دوره عملی شود، خوب است وگرنه این روند ادامه خواهد داشت و همچنان وزیرها می آیند و سال اول با سیستم آشنا می شوند و یک سالی هم آماده رفتن می شوند و دو سال مابین اینها نیز در فضای سیاست زده کشور عملا نمی توان اقدامات کلان انجام داد.

دکتر هاشمی با اشاره به این که هزینه های آموزش عالی بسیار گران تمام می‌شود، افزود: برای برخی رشته ها دوره های طولانی ضرورت ندارد، از طرفی باید برخی رشته‌ها در قالب تخصص آورده شوند.

وزیر بهداشت با بیان این که در مناطق دور دست و ‏محروم با کمبود نیروی متخصص مواجه هستیم، افزود: اگر نسبت دانشجو با متخصص را مقایسه کنیم، قابل مقایسه با کشورهای همجوار ‏نیست. با وجود این که در این دوره ۳۰ درصد از ظرفیت ها افزایش یافته است .


یکی از فرصت هایی که باید از آن استفاده کرد، بومی گزینی است

دکتر هاشمی با تاکید براین که یکی از فرصت هایی که باید از آن استفاده کرد، بومی گزینی است، افزود: برخی اوقات انسان تصور می کند با وجود اینکه قوانین رعایت شده، اما انسانی رفتار نشده است، برای مثال، پزشکی که سال ها درس خوانده، باید در غرب کشور طرح بگذراند و همسرش در شرق کشور طرح بگذارند، راهی برای این موضوع هم وجود ندارد و قانونگذار نیز سعی کرده بین بد و بدتر، بد را انتخاب کند، چراکه به هرحال مردم به خدمات درمانی نیاز دارند و نمی توان به خاطر طرح پزشکان، مردم را نادیده گرفت، تنها راه حل این مشکلات، بومی گزینی است و مردم در مناطق محروم چه گناهی کرده اند که باید هر یک سال و نیم، پزشک جدیدی را با حداقل تجربه مشاهده کنند.

وی افزود: باید ظرفیت ها تغییر کند تا مشکلات کمتر شود، به گونه ای که مشکلات مردم مناطق محروم مرتفع شده و مدت طرح نیز کاهش پیدا کند و طرح فقط برای کسب مهارت بیشتر در نظر گرفته شود و طول دوره های آن کاهش پیدا کند و این مشکل یک بار برای همیشه حل شود.

وزیر بهداشت علت ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت را تربیت جامعه نگر دانشجوبه و استفاده از این بستر بیان کرد و گفت: در مورد طرح، تنها راه، بومی گزینی است و در تصمیم‌ گیری‌ های حوزه وزارت بهداشت و آموزش باید منافع مردم را بر منافع عده‌ای ترجیح بدهیم و تمامی سیاستگذاری ‌ها و اقدامات ما در این عرصه با توجه به مصالح عمومی جامعه و منفعت مردم اتفاق بیفتد.

دکتر هاشمی تاکید کرد : دانشگاه‌ ها باید تکلیف افرادی را که از سهمیه بومی استفاده می‌کنند، در حوزه محل خدمت، مشخص کرده تا این افراد بتوانند زندگی خود را براساس آن تنظیم کنند. اگرچه میزان امکانات و بودجه برای این امر لازم است،‌ اما دانشگاه‌ها باید بتوانند در مورد نیازهای دو یا سه سال آینده مناطق، پیش‌بینی داشته باشند.

وزیر بهداشت با بیان این که دشمنان کشور برای رسیدن به اهداف خود دانشگاه ‌ها را مدنظر قرار داده‌اند، گفت: تمامی اهداف و برنامه ‌های دشمنان تا به امروز، با شکست مواجه شده است و آنها آرزوهای خود در مورد ملت ایران را به گور می‌ برند، اما باید توجه داشته باشیم یکی از کانون‌ هایی که آنها مدنظر قرار دارند، دانشگاه ‌ها هستند و ما نباید با توجه به اینکه از بیرون نیز با فشار مواجه هستیم، از درون، خود برای این مراکز مشکلاتی را ایجاد کنیم و این مشکلات نیز با دامن زدن به توقعات، بیشتر می‌شود و توقعات ما نباید بیشتر از توان باشد.

باید منافع مردم را در نظر بگیریم

دکتر هاشمی گفت: در این دوره که فرصت شده تا برای مردم کار کنیم، باید منافع آنها را در نظر بگیریم. درعین حال، همکاران طرحی ما نیز جزو مردم هستند، اما اگر قرار باشد برای مردم مناطق محروم، امکانات درمانی فراهم کنیم و فلان رشته یا گروه، این موضوع را در تعارض منافع خود ببیند، باید چه کرد؟ قطعا باید منافع مردم را در نظر گرفت و این تعارض منافع برای معاونین آموزشی نیز اتفاق خواهد افتاد و اگر نتوانند راه خود را مشخص کنند، به دردسر خواهند افتاد و مجبور می شوند سیستم را همینگونه نگه دارند و تحویل نفر بعدی بدهند.

وزیر بهداشت خطاب به معاونین آموزشی تصریح کرد: شما باید در مواقعی که نیازاست محکم بایستند و هزینه اش را بپردازند، چنانچه قرار باشد به همه بله بگویند تا آخرکار باید همین روند را ادامه دهند و کسی هم قدر نخواهد دانست.

دکتر هاشمی با بیان اینکه علاوه بر تغییر ساختار، باید در مورد کوتاه شدن دوره طرح ها، رشته های بین رشته ای و بیکاری نیز فکر جدی شود، افزود: یکی از مشکلات ما در کشور بیکاری است، ضمن اینکه می توان در حوزه علوم پزشکی ٢٠ تا ۴٠ هزار شغل ایجاد کرد، اما تصمیم گیری در مورد آن جایی اتفاق می افتد که عده ای مخالف هستند. چنانچه کمبود برخی رشته ها احساس شود و نیاز باشد در مورد آن تصمیم گیری شود، نباید اختیارات دست عده ای باشد که مخالف هستند.

شرایط امروز کشور متفاوت تر از سال های قبل است

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور خاطر نشان کرد: شرایط امروز کشور متفاوت تر از سال های قبل است، بنابراین باید مراقب باشیم تا بهانه دست دشمن ندهیم. در حوزه آموزش نیز معاونین آموزشی باید دقت کنند که به توقعات دامن نزنند، چراکه هدف دشمنان نیز ایجاد توقع در جامعه و محیط های علمی است. ایجاد توقعات در جامعه به معنی افزایش نارصایتی است.

دکتر هاشمی افزود: درحال حاضر، بحث ایران و یکپارچگی ایران مطرح است و مسائل فراتر از آن است که عده ای با دید ساده به آن می نگرند، البته ناکارآمدی بعضی از بخش ها را کتمان نمی کنم، اما با توجه به شرایط کنونی کشور باید مسایل را به اصلی و فرعی تقسیم کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه برخی از گروه های پزشکی شرایط کشور و مصلحت سایر گروه های پزشکی را در نظر نمی گیرند و فقط منافع خود را درنظر دارند، عنوان کرد: از انجمن ها، سازمان نظام پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی تقاضا دارم که سعی کنند تا خطا نکنیم. خطای ما در حافظه تاریخی خواهد ماند و هزینه های کشور را افزایش خواهد داد.

دشمنان برای حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات پزشکی برنامه دارند

دکتر هاشمی گفت: دشمنان برای حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات پزشکی برنامه دارند و اگر دقت کنیم نمود این موضوع در سایت ها و شبکه هایی که خارج از کشور فعالیت دارند، مشهود است و یکی از مواردی که می توان در مردم نارصایتی ایجاد کرد، همین حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است. ضمن اینکه باید دقت کنیم تا اشتباهات را تکرار نکنیم، از طرفی بنا بر بی اعتماد کردن است. اگر دستگاهی بی اعتبار شد، حرف ها و اقداماتش مورد قبول واقع نمی شود.

وزیر بهداشت دراین خصوص ادامه داد: متاسفانه یکی از کارهایی که در این چندسال انجام شد، تخریب افرادی است که مرجعیت دارند که جامعه پزشکی نیز از آن جمله است و زمانی که اعتبار این افراد نزد افکار عمومی تخریب شود، هر شایعه ای را می توان به خورد جامعه داد.

دکتر هاشمی در پایان تاکید کرد: روزهایی پیش خواهد آمد که مردم باید حرف مسئولین را به ویژه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی باور کنند و به آنها اعتماد کنند، این موضوع نیاز به هوشمندی، طراحی، امکانات، بودجه و برنامه و دستگاه های تبلیغی دارد که بخش عمده آن با همراهی مجلس و سازمان برنامه و بودجه محقق می شود. البته از دیدگاه آنها، مدیری موفق است که بدون بودجه بتواند از عهده کار برآید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *