صفحه اصلی / دانستنیهای پزشکی / دانستنهای پوست / توصیه تابستانی به افرادی که زیاد جوش می زنند

توصیه تابستانی به افرادی که زیاد جوش می زنند

پوست صورت برخی افراد خشک و پوست برخی دیگر چرب است. اما گروه سومی هم وجود دارند که پوست صورتشان ترکیبی از چرب و خشک است. اصطلاحا به این نوع از پوستها، پوست «مختلط» میگویند. افرادی که پوست صورتشان مختلط است، دارای یک ناحیه T مانند در صورتشان هستند. این ناحیه T که شامل پیشانی، بینی و چانه میشود، حالت چرب <Fatty mode>دارد و سایر قسمتهای صورت این افراد مانند گونه ها و اطراف لب حالت خشکی دارند.
از اینرو، مراقبت از پوست و انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب برای چنین افرادی، کمی دشوارتر از سایر افراد است. معمولا افراد دارای پوست مختلط در فصل تابستان به دلیل افزایش تعریق و بالا رفتن احتمال چرب شدن و جوش زدن پوست در ناحیه T با مشکلات بیشتری مواجه میشوند. در ادامه این مطلب به نکات طلایی و کاربردی برای افراد دارای پوست مختلط در فصل تابستان اشاره میکنیم.

۱٫آب کافی بنوشید
یکی از مهمترین توصیه های پوستی به افراد دارای پوستهای مختلط این است که به هیچ عنوان اجازه کمآب شدن بدن را در فصل تابستان ندهند. کمآبی بدن و بههمخوردن تعادل بین آب و الکترولیتها شدیدا بر شرایط پوست صورت این افراد تاثیر منفی میگذارد و اوضاع آنها را بدتر میکند. بهتر است این افراد در فصل تابستان، حداقل ۸ لیوان آب و ۳ وعده سبزیجات مصرف کنند.

۲٫از کرمهای حاوی ویتامین A کمک بگیرید
ویتامین A، یکی از آنتیاکسیدانهای بسیار قوی برای مبارزه با رادیکالهای آزاد و آکنههای باکتریایی است. علاوه بر این استفاده از این ویتامین میتواند به از بین رفتن سلولهای مرده پوستی و ایجاد شادابی در پوست کمک کند. به همین دلیل هم به افراد دارای پوست مختلط توصیه میشود در فصل تابستان، استفاده شبانه از کرمهای مرطوبکننده حاوی ویتامین A را فراموش نکنند. این کرمها میتوانند برای ایجاد سلامت و شادابی کل پوست صورت مورد استفاده قرار بگیرند.

۳٫دور تونرها خط بکشید
معمولا بیشتر تونرهای پوستی حاوی روغن یا الکل هستند. الکل موجود در تونرها میتواند باعث تحریک قسمتهای خشک پوست صورت شود و چربی موجود در آنها هم شرایط ناحیه T را بدتر کند. از اینرو، به افراد دارای پوست مختلط توصیه میشود یا دور مصرف تونرها را در فصل تابستان خط بکشند یا از دو نوع تونر برای پوست صورت استفاده کنند. بهتر است این افراد، تونرهای حاوی الکل را برای ناحیه T صورت مورد استفاده قرار دهند و تونرهای برپایه چربی را در قسمتهایی مانند گونهها و اطراف لبها استفاده کنند.

۴٫پاککننده مناسب برای پوست انتخاب کنید
اگر بیش از اندازه به سلامت پوستتان اهمیت میدهید و دوست دارید پوست شادابی داشته باشید، میتوانید از پاککنندههای ژلمانند که حاوی دانههای آبرسان به پوست هستند، برای شستشوی پوست خود در فصل تابستان کمک بگیرید. این ژلهای پاککننده، علاوه بر اینکه جلوی چرب شدن بیش از اندازه پوست و ایجاد آکنه در ناحیه T را میگیرند، به دلیل داشتن دانههای ریز آبرسان باعث پیشگیری از خشکی پوست صورت در قسمتهای گونهها و اطراف دهان میشوند. در صورتی که پوست ناحیه T صورت شما بیش از اندازه چرب است، میتوانید از پنهای آنتیباکتریال فقط برای شستشوی این قسمت از پوست در فصل تابستان کمک بگیرید.

۵٫پوست را با آب ولرم بشویید
شستن پوست صورت با آب گرم باعث تحریک تولید چربی بیشتر در ناحیه T و تشدید خشکی پوست در سایر قسمتهای پوست صورت در افراد دارای پوست مختلط میشود. اصرار به شستن صورت با آب بیش از اندازه گرم میتواند پوستهپوسته شدن اطراف لبها و گونهها را برای افرادی که پوست مختلط دارند، در پی داشته باشد و آنها را با خارش و التهاب شدید پوستی مواجه کند. از اینرو، به چنین افرادی توصیه میشود حداقل ۳ نوبت در روزهای گرم تابستانی، پوست صورت را با آب ولرم بشویند و پس از خشک کردن پوست، قسمتهای خشک صورت را با یک مرطوبکننده برپایه آب ماساژ دهند. استفاده از اسپری آب برای خنک و شاداب نگه داشتن پوست صورت این افراد در فصل تابستان، کمک خوبی برای بهبود شرایط پوستیشان خواهد بود.

۶٫استفاده از لایهبردار مناسب فراموش نشود
تعریق بیش از اندازه ناحیه T صورت در افراد دارای پوستهای مختلط در فصل تابستان، باعث تشدید آکنههای پوستی در این قسمت از پوست صورت میشود. از اینرو، معمولا به چنین افرادی توصیه میشود برای پیشگیری از تشدید جوشهای صورت در ناحیه T، حداقل ۲ بار در هفته با کمک صابونها یا ژلهای اسکراب، چربی اضافه و پوستهای مرده را از ناحیه T جدا کنند. به عبارت سادهتر، ۲ بار لایهبرداری ملایم در هفته به این افراد در فصل تابستان توصیه میشود.

۷٫افترشیو حاوی الکل استفاده نکنید
آقایان معمولا در فصل تابستان و به دلیل تعریقهای بیشتر پوستی در ناحیه صورت، اقدام به اصلاح روزانه موهای صورت خود میکنند. تکرار روزانه این کار و استفاده مداوم از افترشیوهای حاوی الکل میتواند پوست صورت مردانی که پوست مختلطی دارند را شدیدا تحریک کند و باعث تشدید خشکی، خارش و پوستهریزی در قسمتهایی از پوست مانند گونهها شود. از اینرو، به این آقایان توصیه میشود در فصل تابستان بعد از اصلاح موهای صورت، ابتدا با کمی اسپری آب پوستشان را مرطوب کنند و سپس از کرمهای مرطوبکننده برپایه آب برای نرم کردن پوست خود کمک بگیرند.

۸٫کرم ضدآفتاب بدون چربی استفاده کنید

بهتر است افراد دارای پوستهای مختلط در فصل تابستان همواره از کرمهای ضدآفتاب بدون چربی استفاده کنند تا مشکلات پوستیشان تشدید نشود. این افراد میتوانند قبل از مصرف کرم ضدآفتاب کمی کرم نرمکننده روی گونه ها و اطراف لبهای خود ماساژ دهند.

جهان گستر بزرگ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *