صفحه اصلی / تجهیزات پزشکی / اخبار / تشکیل کمیته مشترک مجلس و دولت برای شناسایی کمبودهای طرح تحول سلامت

تشکیل کمیته مشترک مجلس و دولت برای شناسایی کمبودهای طرح تحول سلامت

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید کمیته مشترک بین مجلس و دولت برای شناسایی کمبودها و نواقص طرح تحول سلامت تشکیل شود.

به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی صبح امروز (دوشنبه، ۱۴ اسفندماه) در اجلاس سراسری مدیران سازمان بیمه سلامت ایران در بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این اجلاس ضمن تشکر از وزارت بهداشت و قاضی زاده هاشمی به دلیل رفع بسیاری از مشکلات مردم در زمینه بهداشت و سلامت گفت: اگر به وضعیت بهداشت در حدود ۵ الی ۶ سال گذشته نگریسته شده و با شرایط کنونی مقایسه شود که کمبود دارو در کشور وجود داشت متوجه می شویم که دولت یازدهم کار خود را با حرکت جهشی در این زمینه آغاز کرد.

دولت یازدهم در بهبود وضعیت سلامت مردم موفق عمل کرد

وی با بیان اینکه در روزهای نخستین کار دولت یازدهم گفته شد که بخش سلامت می تواند به جامعه آرامش ببخشد و خدماتی که در این بخش ارائه شده نباید از اذهان فراموش شود، ادامه داد: دانشگاه ها، پزشکان و بیمه ها کمک کردند که از وضعیت کنونی خارج شویم البته در حال حاضر در وضعیتی قرار داریم که باید به برخی مشکلات با نگاه دقیق تری نگریسته شود تا بتوان آن را رفع کرد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در حال حاضر موضوعی با عنوان آزمون وسع مطرح شده که نمی دانم چه سرانجامی دارد، یادآور شد: اگر آزمون وسع موفق بود باید در بحث یارانه ها توفیق آن را می دیدیم البته در نظام های میکرو ممکن است سیستم هایی توفیق یابد اما ممکن است همان روش در سیستم های ماکرو توفیق نیابد به عنوان نمونه ممکن است یک سیستم در روستاها موفقیت آمیز باشد اما اگر در شهری مانند تهران پیاده شود موفقیتی به همراه نداشته باشد لذا در این صورت باید روش تغییر کند.

امکان اجرای آزمون وسع برای حذف یارانه بگیران وجود ندارد

وی با اشاره به بررسی بحث هدفمندی یارانه ها در مجلس پیش از اینکه بودجه در مسیر تصویب قرار گیرد، ادامه داد: امکان اینکه آزمون وسع در بحث یارانه ها پیاده شود وجود ندارد لذا باید راه حل دیگری برای آن پیدا کرد چرا که ممکن است ۵ الی ۶ میلیون از روی درآمدهای رسمی آن ها شناسایی شود اما اینکه بتوان در قالب ۸۰ میلیون نفر این موضوع را سامان داد امکان ندارد، البته ممکن است در آینده سیستم های مکانیزه بتواند این امکان را فراهم کند اما طی سال های آینده فکر نمی کنم این موضوع را بتوان ملموس دید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه تاکید شده که دولت الکترونیک شکل بگیرد، اظهار داشت: البته در این زمینه عقب افتادگی هایی وجود دارد که با تلاش، راه اندازی آن چند سال طول می کشد لذا از آزمون وسع نمی توان ماحصلی پیدا کرد بنابراین روش باید تغییر یابد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه موضوع سلامت در قانون اساسی به عنوان یک طرح در نظر گرفته شده است، افزود: در برابر هر حقی یک تکلیف مشخص شده که این تکلیف برعهده دولت و آحاد جامعه است و راه آن در قانون اساسی ذکر شده که باید به عنوان یک حقی که برای مردم در نظر گرفته شده تکالیف دولت مشخص شود که مردم در چه زمینه ای باید پرداخت ها را انجام دهند و در چه زمینه ای دولت باید سرمایه گذاری کند.

وی با بیان اینکه باید کمیته مشترک بین مجلس و دولت تشکیل شود تا کمبودهای طرح تحول سلامت مشخص شود، تصریح کرد: برخی امور باید از طریق کاهش هزینه ها پیگیری شود و بخش دیگر باید از طریق ایجاد منابع پایدار عملیاتی شود که می توان از طریق مالیات بر ارزش افزوده منابعی برای این طرح اختصاص داد.

جهان گستر بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *