صفحه اصلی / تجهیزات پزشکی / اخبار / امضای تفاهم نامه همکاری در زمینه سلامت بین ایران و تایلند

امضای تفاهم نامه همکاری در زمینه سلامت بین ایران و تایلند

سید حسن هاشمی ، در دیدار با پیاساکول وزیر بهداشت عمومی تایلند و امضای تفاهم‌نامه جامع همکاری بین ایران و تایلند در زمینه‌های دارو، تجهیزات پزشکی، بهداشت، تحقیق و توسعه سلامت و تولید واکسن، اظهار داشت: نظام‌های سلامت ایران و تایلند اشتراکات زیادی دارند که امکان استفاده از ظرفیت آن وجود دارد و امیدوارم با همکاری‌های مشترک، شاهد ارتقای نظام سلامت دو کشور باشیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در ۵ سال گذشته، اقدامات بسیار خوبی در زمینه پوشش همگانی سلامت در کشور انجام شده و امروز بیش از ۹۲ درصد از مردم ایران، تحت پوشش بیمه هستند و ۵۰ درصد از آنها کاملا رایگان بیمه شده اند.

هاشمی با اشاره به وجود ۹۰۰ بیمارستان، ۳۰ هزار خانه بهداشت، ۶ هزار پایگاه سلامت و مرکز جامع خدمات سلامت در کشور، اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد از این خدمات، توسط دولت ارائه می‌شود که این یکی از نقاط ضعف ما است و برای خرید راهبردی خدمات(Services) از بخش خصوصی تلاش می‌کنیم تا بتوانیم بجای تصدی گری، سیاستگذاری و نظارت وزارت بهداشت را تقویت کنیم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: در ایران ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی و ۶۰۰ مرکز تحقیقاتی در حوزه پزشکی وجود دارد و ۲۵۰ هزار دانشجو در این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند.

هاشمی تاکید کرد: رتبه ایران در تولید علم در حوزه نشر مقالات در منطقه اول و رتبه ما بر اساس نمایه بین المللی ISI در دنیا شانزدهم است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ۹۶ درصد از دارو و ۳۵ درصد از تجهیزات مورد نیاز ایران، در داخل کشور تولید می‌شود، افزود: از همکاری‌های مشترک بین وزارت بهداشت ایران و تایلند در دوران گذشته تشکر ‌کنم و همکاران ما در قالب این همکاری‌ها، درس‌های خوبی از نظام سلامت تایلند آموختند و بخشی از آن را در کشور اجرا کردند.

هاشمی سفر همتای تایلندی خود به ایران را در تقویت (Reinforcement)و توسعه روابط دو کشور بسیار مهم و موثر عنوان کرد و از آمادگی کامل ایران برای توسعه روابط در حوزه بهداشت و درمان با تایلتد خبر داد

 

 

جهان گستر بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *