صفحه اصلی / تجهیزات پزشکی / اخبار / اجازه فروش ۷۵۰۰ میلیاردی اوراق برای جبران کسری بودجه بیمه سلامت

اجازه فروش ۷۵۰۰ میلیاردی اوراق برای جبران کسری بودجه بیمه سلامت

گزارش کمیسیون تلفیق مبنی بر اجازه فروش هفت هزار و پانصدمیلیارد تومانی اوراق به منظور جبران کسری سازمان بیمه سلامت ایران ، در پرداخت بخش عمده ای از مطالبات خدمت دهندگان به مردم در حوزه سلامت، تاثیرگذار خواهد بود.

 در روزهای گذشته کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی پس از اصلاح بند «ه» تبصره ۵ لایحه بودجه ۹۷، به دولت اجازه داد تا اسناد خزانه‌ داری اسلامی را با حفظ قدرت خرید و با سررسید سه ساله صادر و تا سقف مشخصی به طلبکاران واگذار کند.

در همین راستا و باتوجه به پیشنهاد کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و گزارش نهایی کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه ۹۷ مقرر شد هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای رفع مشکل کسری بودجه به سازمان بیمه سلامت اختصاص یابد.

اختصاص این مبلغ به بیمه سلامت که حکایت از حمایت مجدد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از سلامت مردم دارد؛ می تواند موجبات پرداخت بخش عمده ای از مطالبات خدمت دهندگان به مردم در حوزه سلامت اعم ازبخش های خصوصی، داروخانه ها، رادیولوژیست ها، پارا کلینیک ها، سیستم های تصویری، بیمارستان های خصوصی و دولتی در حال ورشکستگی را فراهم آورد و ضمن اعتبار آفرینی دوباره بیمه نزد مردم، به فعالان خدمت رسان در حوزه سلامت، در جهت ارائه خدمات مطلوب تر اطمینان خاطر دهد.

همه این اقدامات در حالیست که طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، اظهارکرده بود ، تاخیر مطالبات بیمارستان ها و مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه سلامت در کشور بیش از ۱۲ ماه و تاخیر در مطالبات داروخانه ها ۶ ماه بود که البته این میزان به ترتیب به ۶ و ۵ / ۲ ماه کاهش یافته است.

به گفته وی، در چهار ماه گذشته ۷۴ هزار میلیارد ریال به مراکز درمانی و موسسات طرف قرارداد بیمه سلامت در کشور پرداخت شده است.
موهبتی موسسات طرف قرارداد بیمه سلامت در کشور نظیر پزشکان، بیمارستان ها و داروخانه ها را ۴۲ هزار مورد دانست و اظهار امیدواری کرد تا پایان سال بخش دیگری از مطالبات آنان پرداخت شود.

رئیس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران همچنین با بیان اینکه ٣۴ میلیون نفر در سراسر کشور زیر حمایت رایگان قرار دارند، اعلام کرد که اکنون ۴۱ میلیون نفر از جمعیت کشور در قالب پنج صندوق بیمه زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند؛ ۲۲ میلیون نفر از بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت در کشور بیمه شدگان روستایی و بقیه بیمه شدگان، کارکنان دولت، بیمه ایرانیان، پوشش فراگیر بیمه ای و سایر اقشار هستند.
موهبتی إذعان کرده است که از سال ۹۲ تاکنون سازمان بیمه سلامت با زیان انباشته مواجه شده که سخت ترین آن مربوط به سال ۹۵ بوده است و سازمان بیمه سلامت در سال ۹۵ باوجود عرضه ۸۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت، ۴۴ هزار میلیارد ریال زیان انباشته داشته است و در صورت عرضه نشدن این اوراق زیان انباشته این سازمان در این سال به ۱۴۰ هزار میلیارد ریال می رسید.

به گفته وی، کسری سازمان بیمه سلامت تا پایان امسال بیش از ۹۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که این موضوع باید آسیب شناسی شود، چون به جز کارکنان دولت سایر صندوق های بیمه ای این سازمان زیان ده هستند.

حال با توجه به گزارش کمیسیون تلفیق و توجه ویژه ای که نمایندگان همواره به حوزه سلامت داشته و دارند و باوجود، عدم استقبالی که از اوراق و کاهش آن داشته اند ، این امیدواری وجود دارد که با رای قاطع خود به اصلاحیه بند «ه» تبصره ۵ لایحه بودجه۹۷ و اختصاص ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی به سازمان بیمه سلامت برای رفع مشکل کسری بودجه را به تصویب رسانند.

 

 

جهان گستر بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *